Rok 2017

Získejte peníze za dešťovku!

Dotační program Dešťovka: ušetřete využíváním dešťové vody.

Vyhlášení výzvy proběhlo dne 27. dubna 2017 v 11:15

Příjem žádostí bude zahájen 29. května 2017 v 10:00

Ministerstvo životního prostředí chce v rámci tzv. ekoinovací motivovat lidi, aby začali hospodařit s dešťovou vodou. Třeba tím, že si na zahradu pořídí nádrž na dešťovou vodu či si doma přečistí vodu odtékající z odpadu umyvadla nebo pračky. Pak s ní mohou zalévat či splachovat záchod. Chatařů a chalupářů se státní podpora netýká.

Dotace je rozdělena do tří kategorií, které se budou lišit třeba balíkem darovaných peněz.

Na lepší hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech půjde 100 milionů korun. Lidé mohou podávat žádosti o dotaci od 29. května.

Minulá léta trápilo Českou republiku sucho. Odborníci varují, že ubývá podzemních vod a jejich nedostatkem mohou být při několikaletém suchu ohroženy až dvě třetiny území Česka. Nový dotační program Dešťovka se proto zaměřuje na hospodaření s dešťovou vodou v domácnostech.

Modrá úsporám je mladší sestra zdařilé Nová zelená úsporám, která dotuje nízkoenergetická opatření rodinných domů. Modré dotace mají motivovat majitele domů, aby šetřili pitnou vodou, a to například tím, že si na zahradu pořídí podzemní plastovou nádrž na sběr dešťové vody. Jedná se o dotační program, který řeší nedostatek pitné vody především v letním období extrémního sucha, kdy jsou lidé v některých oblastech závislí na dovážených cisternách pitné vody.

Dotace mohou získat vlastníci i stavebníci všech domů - kromě rekreačních objektů. Využít je mohou ke třem typům projektů - zachytávání srážkové vody na zalévání zahrady, akumulace dešťové vody pro splachování WC a zálivku, využití přečištěné odpadní vody jako vody užitkové.

Výše dotace se pohybuje mezi 20 a 60 tisíci korun, záleží na pořízené technologii a velikosti pořízené nádrže. Maximálně však mohou státní peníze pokrýt polovinu nákladů. Dohromady ministerstvo v programu rozdělí 100 milionů korun a po jejich případném vyčerpání je připraveno uvedenou sumu navýšit.

Na nejjednodušší systém, tedy různé nádrže, budou moci lidé dostat 20 tisíc korun. Na systém, z něhož budou zalévat zahradu i splachovat záchod, získají 30 tisíc. Na komplexní systém k recyklaci vody zase 45 tisíc. K tomu vždy dostanete další peníze podle velikosti nádrže a systému.

Identifikátor datové schránky: 9gsaax4
Identifikátor datové schránky ISPOP (Ministerstvo životního prostředí): 5eav8r4

Kontaktní informace:

Ministerstvo životního prostředí
Vršovická 1442/65
Praha 10, 100 10

Úřední hodiny: pondělí a středa 8-17 hod.

Ústředna: +420 267 121 111
Fax: +420 267 310 308

IČ: 00164801

Web: www.mzp.cz

E-mail: info@mzp.cz

Pro informace o dotačním programu Dešťovka se obracejte na e-mail: info@sfzp.cz
Pro obecné dotazy k Dešťovce je každý pracovní den od 7:30 do 16:00 k dispozici také bezplatná telefonní informační linka 800 260 500

Identifikátor datové schránky: 9gsaax4
Identifikátor datové schránky ISPOP (Ministerstvo životního prostředí): 5eav8r4

© 2011 všechna práva vyhrazena AOŽP, z.s.
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma!